MENU

YORGUNLUĞUNUZUN SEBEBİ YETERİNCE SU İÇMEMENİZ OLABİLİR

İnsan besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine karşın, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.
İnsan, vücudundaki karbonhidratlar ve yağın tümünü, proteinlerin yarısını, vücut suyunun ise %10’unu yitirdiğinde yaşamı tehlikeye girer.
Sağlığımız için her gün ihtiyacımız ölçüsünde su tüketmemiz gerekmektedir. Kaslarımızın %75, beynimizin %90, kemiklerimizin %22, kanımızın %83’ü yani ortalama olarak vücudumuzun %60’ı sudan oluşmaktadır
Birçok vücut fonksiyonu için su vazgeçilmezdir. vücudumuzun ısı dengesinin sağlanması, hücre içi yaşam fonksiyonlarının devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi, toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması hep suya bağlıdır.
Yetersiz su içildiğinde; Hâlsizlik, kabızlık, sinirlilik, dikkat eksikliği, baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.Daha ileri su kayıplarında ise şuur kaybına kadar varabilir.Hatta vücudumuzdaki su miktarının 1/5’ini kaybetmek hayati risk altında olduğumuz anlamına gelmektedir.
Diğer içecekler suyun yerini tutmaz. Çay, kahve gibi içeceklerle su gereksinimimizi giderdiğinizi düşünmeyin. Bu içeceklerin diüretik etkisi olduğu için vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşılayamadığı gibi vücutta su kaybına neden olurlar.
Susamayı beklemeden günde kg başına 33 ml. Su tüketmeyi ihmal etmeyin ve güne ılık 1 bardak su ile başlayarak metabolizmanızı harekete geçirin.

Dyt. Fatma HALLAÇ
Hayat Tıp Merkezi
Diyetisyen