MENU

LENF VE ÖDEM TEDAVİSİ


LENF ÖDEM VE TEDAVİSİ
Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sonunda normal olarak oluşan lenf sıvısı, dokular içinden lenf damarları ile toplanır. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır.Bu olması gereken dolaşım, lenf düğümlerinde veya lenf yollarında değişik sebeplerle oluşan rahatsızlıklar nedeniyle kesintiye uğrarsa lenf sıvısı doku içinde birikmeye başlar. Buna “LENFÖDEM” denir.
ÖDEM GÖRÜLEN DURUMLAR
Kadınlarda Meme Kanseri sonrası lenf düğümlerinin cerrahi veya radyoterapi nedeniyle zarar görmesi kolda lenfödem gelişmesine neden olabilir.
Doğuştan lenf düğümleri veya lenf yollarındaki yetersizlik nedeniyle bacaklarda lenfödem gelişebilir. Bu ödem ileri boyutlara ulaşabilir( Elephantiasis-Fil Hastalığı). Lenfödem çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkar, ancak doğumdan itibaren de görülebilir.

LENFÖDEMİN TEDAVİSİ

Günümüzde lenfödemin tedavisi yapılabilmektedir. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş lenfatik sistemin yapısal bozukluğunu gidermek mümkün değildir. Ancak lenfödemi ortadan kaldırmak ve tekrar oluşmasını önlemek mümkündür.

Kompleks Fiziksel Terapi (C.P.T) lenfödem tedavisinde en başarılı yöntemdir. Bu tedavinin içeriği şunlardır;

  • Ödemli cildin temiz ve nemli tutulması
  • Tüm vücuda elle yapılan özel lenf drenajı
  • Drenajdan sonra şiş kol veya bacağın özel bandaj sistemi ile sarılması
  • Terapi kürünün sonunda ölçülere uygun basınçlı giysi giyilmesi
  • Hastanın kendisine verilen masaj, egzersiz, bandajlama ve basınçlı giysinin giyilmesi ile tedavinin devamının sağlanması
  • Tedavi süresi hastalığın ciddiyetine göre 2 ila 8 hafta arasında değişebilmektedir.